Komu pomagam

Psychoterapia indywidualna: dorośli, młodzież od 16 roku życia; terapia par/ małżeństw; terapia rodzin;  :  warsztaty dla par

Zakres pomocy:

– zaburzenia emocjonalne

-zaburzenia osobowości

– zaburzenia lękowe i nerwicowe

–  depresja, utrata sensu życia; myśli samobójcze 

– kryzysy egzystencjalne 

– myśli natrętne

– zaburzenia więzi 

-małe poczucie własnej wartości, nieśmiałość

– DDA, problemy współuzależnienia

– niestabilne relacje rodzinne

– problemy małżeńskie, rodzinne

– żałoba, strata bliskiej osoby

– objawy stresu pourazowego (PTSD)

– dolegliwości  psychosomatyczne ( mimo braku medycznych powodów złego samopoczucia); zaburzenia snu

  • zaburzenia odżywiania 

– wypalenie zawodowe

– problemy wychowawcze

– zaburzenia koncentracji uwagi; ADD, ADHD

                                                     – ChAD

CZYM JEST PSYCHOTERAPIA?

Psychoterapia jest formą leczenia słowem, często uznawana za „podróż w głąb siebie”. Jej celem jest poznanie siebie, swych emocji, potrzeb, zasobów, mechanizmów obronnych oraz przyniesienie ulgi w cierpieniu. Oparta jest na relacji z terapeutą, wymaga otwartości, zaangażowania i wzajemnego zaufania . Może być alternatywą dla leczenia farmakologicznego niektórych zaburzeń klinicznych. Metaforą psychoterapii może być wędrówka na szczyty gór, wymagająca żmudnej pracy, pokonywania licznych przeszkód  i oporów, lecz  może być uwieńczona niezwykłymi  widokami po dotarciu na szczyt . Warto tę wędrówkę odbyć w towarzystwie psychoterapeuty, który podąża za nami przyglądając się naszym ruchom, by mogły omijać niebezpieczne przeszkody,  pomaga nieść wspólnie ciężki bagaż trudów i cierpień życia wiernie ich wysłuchując .

Konsultacja psychologiczna, psychoterapeutyczna

Celem konsultacji jest zapoznanie się z problemami, jakie skłaniają do szukania pomocy. Pozwala to lepiej zrozumieć osobę, dokonać wstępnej diagnozy trudności, ustalić najodpowiedniejszą formy pomocy lub psychoterapii oraz określić realistyczne cele terapii- uzgadniane z osobami uczestniczącymi w konsultacji.

Terapia rodzin; terapia par/ małżeństw:

dla rodzin lub par przeżywających kryzys czy trudności, z którymi sama sobie nie umie poradzić. Problemy rodziny mogą być związane z chorobą (psychiczną lub somatyczną) jednego z członków rodziny, problemami wychowawczymi, z kryzysem związanym ze zmianą etapu życia (np. „kryzys między rodzicami a nastolatkiem”, „kryzys opuszczanego gniazda”), trudnościami w komunikacji. Zmiany są możliwe wtedy, gdy istnieje zaangażowanie rodziny/ pary w pracę nad zmianą. W terapii pary lub rodziny spotykamy się z całymi rodzinami lub parami. Mogą być też osobne sesje dla rodziców, osobne dla dzieci lub inne warianty w zależności od potrzeb. Terapia rodzin w dużym stopniu oparta jest o teorię systemową co oznacza, że problemy, z jakimi zgłasza się rodzina lub para będą rozpatrywane z perspektywy interakcyjnej, tzn. jak problem wpływa na relacje pomiędzy poszczególnymi osobami w rodzinie i co można zrobić, by go rozwiązać lub zmniejszyć. Podejście systemowe to różne techniki pracy, np. formułowanie zadań dla członków rodziny celem poprawy funkcjonowania, próbowanie nowych sposobów rozumienia się i porozumiewania się w rodzinie. W sytuacji podjęcia przez Państwa decyzji o rozwodzie lub też wszczęcia innego postępowania sądowego (w sprawie opieki nad dziećmi, itp.), terapeuta nie podejmie się występowania w charakterze świadka, jest bowiem zobowiązany tajemnicą zawodową.

 

„Im większe w człowieku wewnętrzne rozbicie, poczucie własnej słabości, niepewności i lęk, tym większa tęsknota za czymś, co go z powrotem scali, da pewność i wiarę w siebie. „ Antoni Kępiński